Znamy program działania i kontroli Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) na lata 2025 – 2027
Główny inspektor pracy Pan Marcin Stanecki na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy w dniu 03.12.2024r. przedstawił program działań PIP na najbliższe lata. Ważną częścią aktywności inspektorów pracy w nachodzącym 2025 roku będzie weryfikacja legalności zatrudnienia obywateli polski jak i cudzoziemców. Inspektorzy skupią się na ujawnianiu przypadków pracy niezadeklarowanej (tzw. pracy na czarno), ale także przypadków fałszywych deklaracji jak np. wypłata wynagrodzenia innego niż wskazane w umowie.
Kontrola PIP legalności zatrudnienia i legalność pobytu cudzoziemców
Państwowa Inspekcja Pracy w jednostkach zatrudniających duże grupy cudzoziemców przeprowadzi kontrole legalności ich zatrudnienia oraz legalność ich pobytu. Ze względu na charakter kontroli prowadzone one będą przy wykorzystaniu wsparcia funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Kontrola Pracodawców zatrudniających pracowników agencji pracy tymczasowej
Rok 2025 to dalsze kontrole w agencjach pracy tymczasowej i pracodawców użytkowników (zatrudniających pracowników za pośrednictwem agencji pracy). Szczególny obszar kontroli – oprócz kontroli pracy tymczasowej dotyczyć będzie także ujawniania przypadków, w których wykonywana praca ze względu na swój charakter odbywać powinna się na podstawie umowy o pracę.
Skargi i zawiadomienia do PIP
Plan kontroli obejmuje działania będące następstwem sygnałów (skarg i zawiadomień) na nieprzestrzeganie przez Pracodawców przepisów prawa pracy w szczególności:
- nieprawidłowości związanych z wypłatą wynagrodzeń za pracę i innych świadczeń,
- nieprawidłowości związanych z czasem pracy;
- nieprawidłowości związanych ze stosunkiem pracy;
- nieprawidłowości związanymi z warunkami pracy,
Kampanie PIP w latach 2025-2027
Lata 2025-2027 to także trzyletnie kampanie prowadzone przez PIP, obejmować będą:
- zapobieganie wypadkom związanym z pracą w sektorze przemysłowym – Wizja zero;
- ochronę pracowników narażonych na działania czynników CMR (działanie czynników rakotwórczych, mutagennych lub reprotoksycznych) oraz przeciwdziałanie negatywnym skutkom zdrowotnym związanym z ryzykiem narażenia na pył azbestu w miejscu pracy;
- działania kontrolno-nadzorcze i prewencyjne w obszarze legalności zatrudnienia, powierzania innej pracy zarobkowej oraz wykonywania pracy przez cudzoziemców.
Kontrole PIP sektora przemysłowego
Realizowane zadania dotyczyć mają także pracy w sektorze przemysłowym cechującym się dużym ryzykiem wypadków przy pracy oraz przedsiębiorstw, które poprzez charakteryzowanie się dużą liczbą wypadków przy pracy świadczyć mogą o nierespektowaniu przepisów BHP.
Działania skupiać mają się na prewencji oraz na przekonaniu pracodawców do zwiększenia zaangażowania w obszarze bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia.
Kontrole PIP na budowach
Działania nie ominą także sektora budowlanego, gdzie Państwowa Inspekcja Pracy skupi się na:
- kompleksowych kontrolach obiektów budowlanych w zakresie bezpieczeństwa pracy,
- kontroli specjalistycznej na wstępnym etapie budowy,
- kontrolach ukierunkowanych na likwidacje zagrożeń na budowach,
- kontrolach pozostałych obejmujących zagrożenia publiczne przy robotach budowlanych.
„Duża liczba zagrożeń dla zdrowia i życia osób pracujących oznacza konieczność kontynuowania kontroli robót budowlanych. Będą one ukierunkowane przede wszystkim na likwidację bezpośrednich zagrożeń, które niezlikwidowane mogą skutkować wypadkami. W uzasadnionych przypadkach ujawnionych podczas kontroli zakres tematyczny zostanie rozszerzony o zagadnienia prawne oraz kwestie legalności zatrudnienia” – podkreślił Główny Inspektor Pracy.
Ilość planowanych kontroli w 2025 roku Państwowa Inspekcja Pracy ocenia na 55 tysięcy.