...

Szkolenie BHP – Co ile lat?

Wiedza i aktualności BHP, PPOŻ i RODO
Rozporządzenie w sprawie szkoleń BHP określa czas w jakim powinno odbyć się pierwsze szkolenie bhp (szkolenie wstępne) oraz czas w jakim pracownik musi odbyć pierwsze szkolenie okresowe, co ile lat będzie powtarzane, zależy od rodzaju wykonywanej pracy.

Szkolenie BHP – co ile lat?

Szkolenia BHP, czyli szkolenia bezpieczeństwa i higieny pracy, są okresowo powtarzane. Częstotliwość szkoleń okresowych pracowników (oraz Pracodawców i służby BHP) reguluje Rozporządzenie Ministra Gospodarki I Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. To ile jest ważne szkolenie bhp zależy od kategorii stanowiska i charakteru pracy. Szkolenie musi być powtarzane nie rzadziej niż w czasie określonym rozporządzeniem. 

Częstotliwość szkoleń BHP

Częstotliwość szkoleń BHP zależy od kategorii stanowiska:

  • Pracownicy administracyjno-biurowi muszą odnawiać szkolenie co sześć lat.

  • Pracownicy wykonujące prace fizyczne, odnawiają szkolenie co trzy lata

  • Pracownicy wykonujące prace szczególnie niebezpieczne (jak np. praca na wysokości) muszą uczestniczyć w szkoleniu co roku.

  • Inżynierowie oraz osoby kierujące pracownikami mają obowiązek uczestniczyć w szkoleniach co pięć lat.

Szkolenia bhp powinny być więc odnawiane zgodnie z kategorią stanowiska.

Częstotliwość szkoleń BHP w zależności od stanowiska

Pracownicy administracyjno-biurowi – co 6 lat

Choć praca biurowa jest mniej ryzykowna niż fizyczna, pracownicy tej grupy również muszą regularnie uczestniczyć w szkoleniach BHP. Szkolenia odbywają się co sześć lat. Ze względu na charakter pracy szkolenie okresowe pracownika na stanowisku biurowym powinno zgodnie z programem obejmować zagadnienia z zakresu ergonomii, wybrane zagadnienia z prawa pracy odnoszące się do bhp oraz postępowanie na wypadek zagrożenia lub wypadku przy pracy.

SZKOLENIE BHP PRACOWNIK ADMINISTRACYJNO - BIUROWY
Pracownik zatrudniony na stanowisku administracyjno-biurowym odbywa szkolenie nie rzadziej niż raz na 6 lat.

Pracownicy robotniczy – co 3 lata

Pracownicy robotniczy, wykonujący prace fizyczne, muszą odnawiać swoje szkolenie BHP co trzy lata. W przypadku prac szczególnie niebezpiecznych, takich jak prace na wysokości szkolenie musi być powtarzane co roku. Taka częstotliwość szkoleń zapewnia pracownikom niezbędną wiedzę i umiejętności, aby bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki.

Szkolenie bhp na stanowiskach robotniczych.
Pracownik zatrudniony na stanowisku robotniczym odbywa szkolenia nie rzadziej niż raz na 3 lata ( z wyjątkiem wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych).

Pracownicy robotniczy (wykonujący prace szczególnie niebezpieczne) – co roku

Prace szczególnie niebezpieczne wymagają corocznych szkoleń BHP. Pracownicy wykonujący pracę szczególnie niebezpieczną muszą uczestniczyć w szkoleniach co roku, co pozwala im być na bieżąco z najnowszymi procedurami bezpieczeństwa. Regularne odnawianie wiedzy jest kluczowe dla minimalizacji ryzyka wypadków.

Szkolenie BHP stanowisk robotniczych wykonujących prace szczególnie niebezpieczne.
Pracownicy zatrudniony na stanowisku robotniczym wykonujący prace szczególnie niebezpieczne odbywają szkolenie nie rzadziej niż raz na rok.

Pracownicy inżynieryjno-techniczni – co 5 lat

Pracownicy inżynieryjno-techniczni, muszą odnawiać swoje szkolenie BHP co pięć lat. Pracownicy inżynieryjno-techniczni to w szczególności projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych, technolodzy i organizatorzy produkcji;

Pracownik wykonujący pracę na stanowiskach inżynieryjno-technicznych odbywają szkolenie bhp nie rzadziej niż raz na 5 lat.
Pracownik wykonujący pracę na stanowiskach inżynieryjno-technicznych wykonują szkolenie nie rzadziej niż raz na 5 lat.

Pracodawcy i osoby kierujące pracownikami – co 5 lat

Pracodawcy oraz osoby kierujące pracownikami również objęci są obowiązkiem szkoleń bhp. Dla nich częstotliwość szkoleń wynosi pięć lat. Szkolenie BHP dla pracodawców, jest kluczowe z punktu widzenia BHP, ponieważ to oni odpowiadają za organizację pracy i bezpieczeństwo swoich pracowników. Regularne szkolenia bhp powinny pozwolić utrzymać wysokie standardy bezpieczeństwa w firmie, co jest zbieżne z celem szkolenia okresowego.

Szkolenie BHP Pracodawcy i innej osoby kierującej pracownikami.
Pracodawcy i inne osoby kierujące pracownikami odbywają szkolenie nie rzadziej niż raz na 5 lat.

Służba BHP – co 5 lat

Służba BHP, odnawiają swoje szkolenie co pięć lat. Dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach inspektorów i specjalistów BHP, powtarzane cyklicznie szkolenia pozwalają być na bieżąco ze zmianami prawnymi, technologicznymi i branżowymi.

Szkolenie BHP służby BHP odbywa się nie rzadziej niż raz na 5 lat.
Pracownik służby BHP odbywa szkolenie okresowe nie rzadziej niż raz na 5 lat.

Jak długo jest ważne szkolenie BHP?

Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia BHP to dokument, który potwierdza że pracownik (ale też pracodawca lub specjalista bhp) przeszedł szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia (a w przypadku szkolenia wstępnego – karta szkolenia wstępnego) przechowywane są w aktach osobowych jako dowód spełnienia wymogów prawnych wynikających z Kodeksu Pracy i Rozporządzenia w sprawie szkoleń bhp. Jak długo szkolenie zachowuje ważność? To zależy od stanowiska, na którym dana osoba pracuje.

Ważność szkolenia wstępnego BHP

Szkolenie wstępne BHP, obejmujące instruktaż ogólny i stanowiskowy, odbywa każdy nowo zatrudniony pracownik. Ważność tego szkolenia zależy od stanowiska:

  • Pracownicy – szkolenie ważne jest przez rok. (do roku należy odbyć szkolenie okresowe)

  • Pracownicy kierujący pracownikami – szkolenie ważne przez 6 miesięcy (do sześciu miesięcy należy wykonać szkolenie okresowe)

Kiedy należy przeprowadzić szkolenie BHP?

Pierwsze szkolenie należy przeprowadzić najpóźniej w pierwszym dniu pracy, kolejne po roku ( z wyjątkiem osób kierujących pracownikami – po pół roku). Następnie szkolenia należy odnawiać zgodnie z kategorią stanowiska od roku do 6 lat. Częstotliwość szkoleń powinna być konsultowana z przedstawicielami pracowników.

SPIS TREŚCI