Nadzór BHP
Wrocław
Nadzór BHP, czyli nadzór nad bezpieczeństwem i higieną w miejscu pracy, to działania, których celem jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków w pracownikom, zleceniobiorcą, podwykonawcą i innym jednostką uczestniczącym w pracy lub przebywającym w miejscu realizacji pracy. Dla Pracodawcy odpowiedzialność za nadzór BHP oznacza nie tylko kontrole przestrzegania przepisów, ale także aktywne działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Najważniejszy cel nadzoru to eliminowanie zagrożeń lub przynajmniej minimalizowanie ryzyka wystąpienia wypadków przy pracy.
Zadania i obowiązki
nadzoru BHP
Jako nadzór BHP naszym głównym zadaniem jest przeprowadzanie kontroli warunków pracy w imieniu Pracodawcy lub Kierownika, bieżąca ocena ryzyka zawodowego oraz szkolenie pracowników z zakresu BHP. Nadzór BHP wiąże się również z opracowaniem i wprowadzeniem procedur, instrukcji i zarządzeń mających na celu poprawę bezpieczeństwa i stanu BHP. Nadzór BHP to proces ciągły, który wymaga regularnej aktualizacji i dostosowywania do zmieniających się warunków. Nadzór Inspektora BHP powinien być więc stały i systematyczny, aby skutecznie zapobiegać wypadkom, a także reagować na dynamicznie zmieniającą się sytuację w miejscu pracy. Pracodawcy mają kluczową rolę w nadzorze BHP. To na nich spoczywa odpowiedzialność za wdrożenie kultury bezpieczeństwa w organizacji. Warto zaznaczyć, że według Kodeksu pracy, osoby kierujące pracownikami są zobowiązane do organizowania stanowisk pracy w zgodzie z zasadami BHP, nadzór BHP stanowi wsparcie kierownictwa w realizacji obowiązków występujących na gruncie prawa pracy.
Nadzór BHP na budowie
Ustawa prawo budowlane oraz Kodeks pracy regulują zasady nadzoru BHP na budowie. To właśnie w tych dokumentach znajdziemy szczegółowe przepisy dotyczące odpowiedzialności pracodawców oraz osób kierujących pracownikami w kontekście nadzoru na budowie. Zawarte w tych przepisach zapisy są kluczowe dla zrozumienia, jakie działania powinny być podejmowane w trakcie realizacji inwestycji budowlanych.
Do zadań organów nadzoru budowlanego należy:
- kontrola przestrzegania i stosowania przepisów prawa budowlanego;
- kontrola działania organów administracji architektoniczno-budowlanej;
- badanie przyczyn powstawania katastrof budowlanych;
- współdziałanie z organami kontroli państwowej.
Organy nadzoru budowlanego zobowiązane są do:
- bezzwłocznego przesyłania organom administracji architektoniczno-budowlanej kopii decyzji i postanowień wynikających z przepisów prawa budowlanego;
- prowadzenia ewidencji decyzji, postanowień i zgłoszeń
- prowadzenia ewidencji rozpoczynanych i oddawanych do użytkowania obiektów budowlanych;
- prowadzenia ewidencji zawiadomień o kontrolach
Odpowiedzialność Kierowników za nadzór BHP
Zakres odpowiedzialności kierownictwa za nadzór BHP wynika wprost z przepisów Kodeksu Pracy. Artykuł 212 Kodeksu Pracy określa obowiązki osób kierujących pracownikami.
Osoba kierująca pracownikami jest obowiązana:
- organizować stanowiska pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
- dbać o sprawność środków ochrony indywidualnej oraz ich stosowanie zgodnie z przeznaczeniem,
- organizować, przygotowywać i prowadzić prace, uwzględniając zabezpieczenie pracowników przed wypadkami przy pracy, chorobami zawodowymi i innymi chorobami związanymi z warunkami środowiska pracy,
- dbać o bezpieczny i higieniczny stan pomieszczeń pracy i wyposażenia technicznego, a także o sprawność środków ochrony zbiorowej i ich stosowanie zgodnie z przeznaczeniem,
- egzekwować przestrzeganie przez pracowników przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
- zapewniać wykonanie zaleceń lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad pracownikami.
Wrocław - Nadzór BHP
Osoby kierujące pracownikami jako wsparcie w sprawowaniu nadzoru powinny określić właściwą strukturę nadzoru BHP. Struktura ta powinna zostać uregulowana dokumentami wewnętrznymi jak Plan BIOZ (Plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia). Włączenie w struktury nadzoru wsparcia w postaci inspektora BHP nie zwalnia Pracodawcy, lub osób kierujących Pracownikami z odpowiedzialności. Nadzór BHP stanowi silne wsparcie w kontroli i nadzorze nad warunkami bhp na budowie, produkcji, magazynie czy innym miejscu pracy.
Zainteresowany nadzorem BHP?
Nadzór BHP obejmuje przede wszystkim kontrole warunków pracy, prowadzenie szkoleń, ocenę ryzyka zawodowego oraz wdrażanie procedur bezpieczeństwa. Specjalista ds. BHP czuwam nad tym, by te zadania były wykonywane systematycznie, a także wspiera Pracodawcę i osoby kierujące pracownikami w realizacji ustawowych zadań. Nadzór BHP to wsparcie Pracodawcy i Kierownika w realizacji jego ustawowych obowiązków.